"Sedmapadesátý ročník avignonského festivalu se neuskuteční,“ prohlásil tento týden na tiskové konferenci ředitel akce Bernard Faiver d'Arcier. To již bylo zřejmé, že snahy zachránit alespoň část festivalového programu ztroskotaly, protože stávkující umělci se rozhodli ve stávce pokračovat. Větší štěstí měli Rolling Stones, kterým se podařilo zachránit svá vystoupení ve Francii tím, že si – najmuli stávkokaze. Jejich vlastní personál totiž ze solidarity se svými francouzskými kolegy do práce odmítl nastoupit též.
Spolu s avignonským festivale, který je proslavenou událostí, jež do města každoročně přiláká na 700 tisíc lidí, vzala za své i jeho sesterská kulturní akce v Aix-en-Provence. Organizátoři obou kulturních událostí uvedli, že bylo nemožné protestní akcim kterou vyvolaly plány na snížení mezd, vzdorovat.
Avignonský festival měl být odstartován tento týden. Zahajovací den byl zrušen, organizátoři nicméně přesto doufali, že se jim zachránit alespoň část programu. Teď již je jasné, že nikoli: Naděje pohřbilo úterní rozhodnutí stávkujících v protestu pokračovat.
Ministr kultury Jean-Jacques Aillagon popsal stávkující umělce, kteří během stávky zmařily množství kulturních akcí, za „nezodpovědné“.
Stouni neví, co je to solidarita
Teprve díky najatým stávkokazům si kapela Rolling Stones zajistila svá vystoupení v Paříži. Devadesát členů týmu, který s kapelou jezdí a který má na starosti stavbu pódia, osvětlení či ozvučení, totiž odmítl pracovat na znamení solidarity s kolegy z Francie.
Rolling Stones odehráli svůj první pařížský koncert pro zhruba 60 tisíc posluchačů v pondělí, druhý následoval ve středu a třetím vystoupením má být páteční show v koncertní hale Olympia. Realizační tým kapely vstoupil do stávky v pondělí, hned po koncertě na stadionu Bercy. Nahradit je musel vlastní tým kapely, dobrovolníci, asistenti, administrativní a bezpečnostní personál.
Mick Jagger a vedoucí manažer turné nabídli stávkujícím přístup na pódium během koncertu, aby mohli promluvit o důvodech a cílech stávky, což stávkující, kteří chování kapely považovali za stávkokazecký čin, odmítli. Road –crew, který měl na starosti stavbu pódia, ozvučení atd., poté kapela nabídla dvojitou mzdu, pokud od svého protestu na solidaritu se stávkujícími odstoupí a práci provedou. I to bylo odmítnuto. Členové road-crew se poté dokonce pokusili blokovat přístup na stadión, kde měl koncert proběhnout, byli však vytlačeni policií.
Zajímalo by mě, jestli si odteď Rolling Stones troufnou hrát dál svůj song „Street fighting man“, komentoval chování kapely na autonomistickém mailing listu Autopsy jeden z přispěvatelů.
(prevzato z PART.cz)
Více na old.czechcore.cz
|