Má-li anglická předpona un vyjadřovat negaci, pak stejnojmenné nové album Chumbawamby o negaci je i není. Navzdory spojení UnChumbawamba, které je tím prvním, co vás na obalu alba praští do očí, tato kapela groucho-marxistů/ek a groteskových anarchistů/ek rozhodně nepopírá sama sebe. Hudbou Un skvěle navazuje na předchozí tvorbu. A v jeho textech je stále patrné napětí mezi revoluční negací světa, s nímž se dennodenně pereme, a touhou měnit věci teď a tady, která Alice, Neila, Harryho, Danberta, Jude, Boffa, Lou a Dunsta tradičně vede k podpoře všemožných aktivit za lidštější a zelenější kapitalismus.
Přesto jsou jejich písničky plné opravdovosti a života a nikoli odcizené umělohmotnosti. Zkrátka prvoplánových nářků nad pomalým umíráním v tomto jednom velkém koncentráku se naštěstí nedočkáte. Třeba jen ve válu "Be With You", který je věnován dvěma hráčům kriketu truchlícím nad smrtí demokracie v Zimbabwe, můžeme klidně nalézt všechnu podvratnou sílu lásky: "Budoucnost se třpytí jako měsíc na staré břidlicové střeše, a vše co říkáš zní jako pravdivé verše. Učinils polovinu mých snů realitou ... a já chtěla být s tebou. Zpívej své písně o tom co by mohlo být; o všem, co díky tobě zase mohu mít. A ráda bych věděla co se asi bude psát v novinách? O další herečce, další válce, dalším dni? Jenže vše se změnilo, svět se dnes probudil ... a já chtěla být s tebou. Zpívej své písně o všem, co by mohlo být; nakresli svět pro ty, co nemohli jej zřít."
Podobně je tomu i s jednoznačnou hitovkou "On eBay". Kdysi Chumbawamba na albu Slap! vyprávěla příběh z doby Kappova puče v Německu. Byl o tom, kterak se jistý kunsthistorik Kokoschka rozhořčoval, že zbloudilá kulka proletěla oknem muzea a zasáhla Rubbensův obraz. Vyzval tehdy veřejně proletariát a armádu, a? si své účty vyřizují dál od kulturních památek. Dnes se sama pohoršuje nad vyrabováním bagdádského muzea, k němuž došlo během americké invaze. Můžeme na to sice reagovat podobně jako komunistický umělec, kterého citovala na Slap!, ale "On eBay" obsahuje i jednu daleko podstatnější myšlenku. Jedná se o kritiku "amerikanizace" či komodifikace světa kapitálem, kdy se kultury stávají vzájemně zaměnitelnými, bezobsažnými a všechno chutná stejně: "Něco nacházíš podél cesty a něco necháváš za sebou a všechno to skončí jako věci, které si můžeš koupit na eBay. (...) To, co máš doma a to co skrýváš za očima, všechno to skončí jako věci, které si můžeš koupit na eBay. (...) Něco se přestrojilo za pravdu a něco se přestrojilo za lži a všechno to skončí jako věci, které si můžeš koupit na eBay. Z Babylonu zpátky do Babylonu."
Ve válu "Buy Nothing Day" se dostáváme ke kritice světa, kde je vše ke koupi a na prodej. A aby vás Chumbawamba nenechala na omylu, že se jedná pouze o jednostrannou kritiku konzumentství a chválu dobrovolné skromnosti, hned k další písničce "Following You" říká: "Jestliže kapitalismus udělal ze života sociální továrnu, kde se za vše nějakým způsobem platí a všechny cesty vedou do práce, pak společenská centra jsou jako ukradený polibek zády k tovární zdi." Jak patrno tahle písnička se věnuje squatterským společenským centrům v Itálii, Španělsku a Británii.
"When Fine Society Sits Down To Dine" je inspirována skupinou bolívijských anarchofeministek Mujeres Creando a jejich až situacionistickým podvracením genderových a sexuálních rolí. Je v ní ale mnohem víc. Připomíná, mocným tohoto světa, že revoluční termiti se pořád prohlodávají skrz základy kapitalismu: "Někdo platí přepychové ceny za předstírání přepychového života ... ale na každém charitativním banketu stojí většina venku. Když smetánka zasedá aby povečeřela, a? nezapomíná že kdosi jí čurá do vína." V buřičském duchu se nese i další hitovka "Rebel Code" o "revolučních vynálezech" z Finska: koktejl molotov a počítačový operační systém Linux. O jejich historii si můžete přečíst v bookletu. Vzpourou je prodchnutý taktéž vál "Just Desserts", který propaguje cukrářský terorismus. Ano, řeč je o Biotic Baking Brigade a atentátech na průmyslové magnáty, politiky, ekonomy a vůdce některých nevládek pomocí dortů a vajíček: "Hodit dort znamená zabít je jemně pomocí humoru a ostudy." Poněkud těžšího kalibru je "We Don`t Want To Sing Along". Z dopisu na rozloučenou, který napsal jeden z columbineských studentů předtím, než s kamarádem postříleli "krásné a úspěšné" spolužáky, co se jim posmívali a šikanovali je, dělá výstrahu všem tyranům, třeba vašemu šéfovi: "Nechceme s vlky výt, nechceme s vlky výt. Umíme to ale nechceme s vlky výt. Pssst! Poslouchej, jak tyrani vyjí, aby si dokázali svoji sounáležitost. Raději dávej bacha kam šlapeš, tyrane, protože my nechceme s vlky výt."
A naopak nejzábavnější příběh se rozhodně skrývá za "I Did It For Alfie". Paul Kellher si koupil novou kriketovou pálku Slazenger V600 a zamířil ke Galerii Guildhall. Pálku dovnitř propašoval v nohavici a čekal na příhodnou chvíli, pak vytasil zbraň a vrhnul se k 8 stop vysoké mramorové soše Margaret Thatcherové. První rána ji trefila do nosu a s cinknutím se odrazila. Kellher pak popadnul přenosnou bariéru a zaútočil znovu. Tentokrát ji čistě s?al. Hlava jí spočinula vedle sukně sahající až na zem. Kellher počkal, až přijede policie a pak jim řekl: "Myslím, že takto vypadá líp." Před soudem prohlásil, že to udělal pro svého syna Alfieho, aby jej ochránil před globalizací neoliberalismu. I tato písnička ale není jen o útoku na "Pinocheta s nalakovanými vlasy", jak Chumbawamba přezdívá Thatcherovou. Je o útoku na symboly dnešního světa, o "desymbolizaci a resymbolizaci" ... je zamyšlením nad tím, "zda jsou nám naše kulturní výtvory ... naše architektura a naše myšlenky, naše hierarchie, ambice a lásky ... vůbec k něčemu dobré ."
Od teoretické k praktické rovině kritiky kapitálu se dostáváme po technické stránce nového alba. CD je totiž chráněno proti přepálení. Zkrátka logice koupě a prodeje neunikneme ani my ani Chumbawamba. Leč nezoufejte. Tuto skvělou muziku si přeci jen můžete poslechnout zadarmo. Výhrůžka, že CD nelze přehrávat na počítači, neplatí. Ono to jde a tudíž je lze i převést do formátu MP3 a šířit dál. Ale hlavně pořád můžeme čurat do vína, až se jednou svět probudí a...
Free MP3 sampler zde
Sounds & Videos & etc. zde
Zdroj: Alarm Více na old.czechcore.cz
|