Rubrika Podivuhodnosti (i-net portálu Alarm) se dočkala prvního kousku, který vám snad osvětlí, co v ní budete moci čekat. Jen věříme, že nám nebudete vyčítat, že se "dopouštíme" humoru, i když jde o takovou věc, jako je vyklízení squatu, který podporujeme. Ostatně, nikdy jsme si nemysleli, že revoluční činnost vyžaduje odcizeného aktivistu, který je živ jen "smrtelně vážnou politikou" a "melancholickou starostí o osud lidstva". Následující řádky vypovídají o tom, jak si redaktoři Alarmu zpříjemňovali chvilky u počítače i včera před Šafránkou - a jak by mohl vypadat servis ČTK o pár let později...?
Z agenturního servisu ČTK, sobota 20. července:
Podle všeho se zdá, že další vývoj událostí závisí především na bojovnosti a odhodlanosti squaterských povstalců. Neopominutelným faktem přitom je, že ti se opírají o široké hnutí uvědomělých libertinsko-komunistických pracujících i o sílu a zbraně jejich dělnických rad.
Na zítra vyhlásily generální stávku všechny konfederace pracujících. Masové mítinky v tankové divizi ve Slaném manifestovaly solidaritu s mladými soudruhy deklarovaly ochotu vyrazit směrem k hlavnímu městu během 8 hodin.
KSČM vydala k událostem v Praze prohlášení, v němž je odsoudila jako avanturistickou provokaci anarchistických živlů s cílem vyvolat chaos, jehož má využít Sudetoněmecký landsmanšaft k revizi Benešových dekretů. Předseda KSČM Grebeníček vyzval spolu s šéfem ČSSD Stanislavem Grossem pracující k distancování se od nepokojů. Miloslav Ransdorf se nabídl ke zprostředkování dialogu mezi rebely a vládou, zatímco představitel tzv. radikálního křídla v KSČM Václav Exner se po schůzce s několika zástupci mládežnických trockistických organizací osobně zaručil za splnění požadavků squaterů po parlamentních volbách.
ODS a unionisté ohlásili, že na nejbližším jednání Poslanecké sněmovny navrhnou novelizaci zákona o policii, jehož současné znění, které bylo přijato těsně před summitem NATO v Praze v listopadu 2002 (avšak bez jakékoli souvislosti s ním!), umožňuje, aby bylo proti těm, kdo porušují soukromé vlastnictví, použita střelba ostrými náboji. Novela, kterou připravili spolu s představiteli FBI, CIA a Občanského institutu, by podle jejich slov měla proti podobným excesům proti "západním hodnotám" a civilizaci umožnit též humanitární zákrok s použitím napalmu a yperitu. "K zákazu používání těchto látek došlo ve zcela jiném historickém kontextu a dnes, kdy je ohrožování kapitalistických hodnot aktuální, je nezbytné nebýt rigidními dogmatiky," uvedl Miroslav Macek.
KDU-ČSL se k iniciativě svých koaličních partnerů dosud nevyjádřila, Cyril Svoboda, ministr vnitra z doby první pražské street party, pouze oznámil, že v případě, dojde-li při zásahu napalmem a yperitem či během zadržení extremistů na policejních celách k individuálním excesům ze strany jednotlivých policistů, které se Inspekci ministra vnitra bohužel nepodaří ztotožnit, bude jeho strana iniciovat bohoslužby v rodných městech obětí. "Jako člověk s hlubokým citem pro právo a spravedlnost vím, že ani tzv. squaterům by neměla být odepřena Boží spravedlnost a vstup do nebe," sdělil Svoboda. Jeho slova potvrdil i Jan Ruml, ministr vnitra z doby, kdy proběhl zásah v klubu Propast, a Gross, který stál v čele resortu vnitra v době ostudných protestů proti kapitalistické globalizaci v roce 2000. "Dobře víme, že roli spravedlnosti na tomto světě nelze přeceňovat," uvedli ve společném prohlášení.
Předsedové parlamentních klubů ČSSD a KSČM prohlásili, že jejich poslanci novelu zákona navrhovanou US a ODS nepodpoří. "Podobné praktiky jsou neslučitelné s hodnotami sociálně tržní společnosti. Celá kauza by podle našich slov měla být řešena standardními prostředky sociálně orientovaného kapitalistického státu - tedy vodními děly a obušky," uvedli. "Dobře známe historii sociálně-demokratické tradice a chceme jí zůstat věrní. Sociální demokracie je jediná, kdo nemá ruce od krve," uvedla Petra Buzková a Ota Kechner s odkazem na postoje sociálních demokratů během německé revoluce 1918-1919. Svá slova doložili tím, že anarchistu Gustava Landauera ukopaly hordy vojáků sociálního demokrata Noskeho holínkami, zatímco Rosu Luxemburgovou střelili do spánku a svrhli do Landwehrkanalu.
Trockistická Socialistická organizace pracujících s jistou distancí postoj ČSSD a KSČM podpořila. "Bylo dětské, nezdravé a levičácké přehlížet, že ČSSD je stále potenciální levicovou hrází pravice, až na pravicového agenta Grosse, ovšem, a že KSČM je dělnickou stranou - a jejich postoj proti ofenzívě pravice nepodpořit. Za slib KSČM budeme agitovat silněji než ona sama - a jejich poslance donutíme, aby jej splnili, by? by to mělo být proti jejich vůli. Vodní děla podporujeme - ale kriticky!" uvádí trockistické prohlášení. Následně SOP vyzvala k vytvoření jednotné revoluční leninské strany proletariátu.
Z Brna v tuto chvíli nejsou žádné zprávy, situace je zcela nepřehledná v ulicích dochází k násilnostem a rabování. Nad částí města zahrnující areál pivovaru Starobrno a staré dělnické kolonie údajně převzala kontrolu tzv. Burákova tlupa.
Zdroj: ALARM
Fotogalerie: FOTOS
Kontakt: Kolektiv usedlosti Šafránka
0605/983191
safranka@ziplip.com
(vybíráno min. 1x týdně)
Více na old.czechcore.cz
|