Přišel podzim a do ČR v rámci svého říjnového turné míří La Casa Fantom. Pětadvacátého října ve středu je můžete zažít v Jihlavě, šestadvacátého ve čtvrtek na Půdě smíchovské Eternie v Praze.
La Casa Fantom založili kolem roku 2000 společně dva kamarádi, baskytarista Bård Tjelta s bubeníkem Larsem Toverudem, v norském Oslo. Za dobu svého působení objeli nespočet turné napříč Evropou i dál na východ od ní.
Kromě lásky k hudbě a hluku, ke svobodě, touhy dělat si věci po svém a ukotvení v punku oba spojovalo taky místo zvané Forest. Forest vznikl kolem roku 1998. Na pozemku, který se v té době podařilo relativně levně odkoupit, si tehdy ještě na okraji Oslo začalo několik lidí svépomocí stavět domy na stromech. Už v raných letech kapely tu oba žili, bydleli a taky zkoušeli. Konal se tu nespočet koncertů a každoroční festivaly Iskrem, které probíhají dodnes.
Životní cesty nakonec Larse i Bårda zavedli z Forestu jinam. Forest nicméně nadále existuje. Zpočátku s nimi zkoušel i kytarista, ale už před prvním koncertem se ukázalo, že si vystačí ve dvou. Zůstalo to tak a s naprostým klidem nemůžu říct, že by to bylo na škodu.
Seznámili jsme se na turné v roce 2008, v nizozemském Haagu. Místo, kde jsme se potkali, mělo neopakovatelnou atmosféru. Jmenovalo se Piratenbar (Pirátský bar). Koncert La Casa Fantom ji ještě umocnil. Asi nikdy nezapomenu melancholický úvod skladby Stillheten Skriker (Ticho křičí) z desky Ingen Ny Dag (Žádný nový den) nesoucí se tou přístavní budovou. U vchodu s výhledem na Severní moře se třepotala černá vlajka se zkříženými hnáty. Opodál stávala značka s přeškrtlou kravatou.
Stávala, protože dnes už je ve čtvrti Scheveningen všechno jinak. Tehdy ještě ve spíše průmyslové přístavní čtvrti, na dnes již neexistující adrese Hellingweg 127, přímo na pobřeží Severního moře, stával squat De Vloek (Kletba). Projekt De Vloek místo tehdy proklel životem. Sociální centrum organizované samosprávně tu poskytovalo pracovní příležitosti, dostupné bydlení, prostor pro celou řadu aktivit, zkušebnu pro kapely, půjčovnu kol, místo na koncerty, Piratenbar, a veganskou restauraci Water en Brood (Voda a chléb). Existovalo od obsazení v roce 2002 do evikce po řadě protestů v roce 2015. Projekt Water en Brood nadále funguje a je na nové adrese blíže centru města, rozhodně stojí za návštěvu.
Svoje první album, Serum, La Casa Fantom vydali v roce 2001. Následoval sedmipalec Leter I Mørket z roku 2003 a album La Casa Fantom z roku 2004. Zběsilý hardcore punk, ovlivněný crustem, tu střídají náladové a pomalejší pasáže, místy přecházející až ke grind core. Vše je servírované s přímostí a upřímností. Tvář jejich hudby se jinde nepotkává. A v podobném duchu se nesou nadcházející alba. Za velezásadní považuju album Ingen Ny Dag (2006) a Fredløs (2008). Nerad bych vyjmenovával celou diskografii, ale nelze nezmínit alba Selection By Elimination (2011) a Feed My Silence (2012). Všechny nemůžu než vřele doporučit. Po Feed My Silence se s novými nahrávkami LCF na pár let odmlčeli a v roce 2016 přišli s deskou Kill Me Clean, kde svojí tvorbě udali svým způsobem nový směr. Ubylo na rychlosti, přibylo ještě víc na mohutnosti, na doomu a sludge. Podobně je to i v případě následující desky, Burning Eyes, která vyšla v roce 2019. LCF postupně začínají přecházet i do poloh black metalu.
Čeho ale určitě neubylo, je DIY etika a „punkový přístup“, od začátku všeho dodnes. Obaly všech nahrávek, které LCF kdy vyšly, ilustroval Bård. Zvuk většiny z nich má na svědomí Lars. Většina alb vyšla na vlastním labelu Iskrem Platern. Velká část z hradby zesilovačů a beden, které si s sebou LCF vozí na koncerty a tvoří přitom nezaměnitelné koncertní prožitky, je dílem z dílny Larse.
Že La Casa Fantom máte tentokrát příležitost zažít v Jihlavě a Praze, jsem už psal. Ale o dalším místě, kde zahrajou hned o den po Praze společně s Patole ((!), Zítra už nebude nic(!)), ještě ne. Hned za hranicemi, v saském městečku Neugersdorf (nedaleko Rumburku a Ebersbachu), už dvacet let funguje projekt Neugerswood. Je to skvělé místo, za dobu existence projektu se tu odehrála řada výborných koncertů a místní téměř každý týden organizují kolektivní veganské večeře. Pokud koncerty La Casa Fantom nestihnete v ČR, neváhejte a jeďte se tam podívat. Anebo si užijte všechny tři?