(Hyenyzm / Olga Hepnarová Records)
Pokud jsem tu při nedávné recenzi na nejnovější koverózní CD ostravských týpků Sheeva Yoga mumlal něco o tom, že nezbývá, než se těšit na další vlastní tvorbu téhle power ulítlé party, měl bych tu jeden před zákusek. Vlastní tvorbu obsahuje deska More Weapons – More Security, která vyšla jako split s výbornou drsnou americkou hard core punk smečkou Shell Shock.
Ano. Jde sice o dílko, které vyšlo již v roce 2005. Zároveň jde ovšem o dílko, o kterém tady myslím nikdo nikdy nepsal a pro kvalitu obou smeček si říkám. Proč je tedy v téhle letní sezoně nepřipomenout.
A jedem! Jako první otvírají stříbrný kotouček domácí mistři zběsilosti, nářezu a zároveň nesmírného vtipu a nápaditosti, Sheeva Yoga. Ostravská trojička si tady vyšila celkem devět songů, mezi nimi dva covery, tedy vlastně tři. Krom dvou spolků zvoucích se Napalm Death a Spazz pánové zalovili také v naší hudební historii a střihli si lidovku Za tů horů..... No, myslím, že jsou tři covery z devíti songů trošku moc, takže tentokrát výtka předejde pochvalu.
Ale chválit už budeme až do konce recky. Sheeva Yoga se jak známo hudebně pohybuje někde na hranici extrémního grind, hard core a uřvaného power nářezu. Takových kapel jsou na světě tisíce. A já se navíc přiznám, že v téhle části scény úplně často nepátrám. U Ostraváků mne ale nesmírně baví jejich snaha o to, aby výsledný tvar, tedy song, zněl pokud možná co nejvíce neotřele, nápaditě a bez zbytečných klišé, které výše zmíněné styly provázejí.
Chápeš? Sice se tu řve, škopky jsou namláceny rychlostí, že si bicmen málem splete ruce s nohama, kytara i basa to mydlí rovněž na plno. Kolem toho všeho se ovšem vždy najde něco, co song alespoň na chvíli hodí jinam. Z ničeho nic se vynořivší změna melodie, použití jiných nástrojů, elektroniky a dalších ústřelů. Ve finále tu máme pestrou směsici námrdu, která nestihne nudit. A to je u téhle muziky sakra důležité.
Úplně samotnou kapitolou tvorby Sheeva Yoga jsou pak jejich texty. Mnohdy se sice zabývají klasickými tématy, ovšem to, jak jsou napsány je mnohdy fakt nářez a důvod k zamyšlení nad myšlenkovými pochody těchto týpků. Takže. Grind hard core power alternative intelektuálové se sklony k námrdu a psychu? Snad. Poslechni si sám.
S číslem deset startuje tenhle disk zmíněný americký spolek s názvem Shell Shock. Na rozdíl od českých podílníků téhle desky u Američanů žádné experimenty, úlety, ani ústřely nečekej. Osmi skladbová sada Shell Shock je prostě kurevsky poctivě odehraný a melodicky odeřvaný hard core punk klasického střihu. Což ale není vůbec na škodu. Ano. Podobných kapel jsou na světě rovněž tisíce. Jenže Shell Shock to prostě šlape! Celá tahle jízda má nesmírnou energii a koule, která tě při poslechu z PC nutí alespoň podupávat nohou, doma si i zaskáčeš.
Prostě hrnoucí se songy o stopáži kolem dvou minut. Klasické postupy, nářez i melodie, uřvaný i melodický zpěv zároveň. Tady není co dodat, jen poslouchat a nechat se bavit kouzlem dávno objeveného. A radovat se, že na rozdíl od mnohých kolegů se Shell Shock daří znít řádně energicky a zábavně i na nosiči, což se u tohodle štýlu úplně ne vždy daří.
Více na old.czechcore.cz
|