Squaterská scéna slibuje oživení. Před týdnem obsadil kolektiv squaterů pražský statek Šafránka, který byl podle jejich slov opuštěný přinejmenším od roku 2001, kdy podruhé vyhořel. V roce 1996 přitom tutéž nemovitost magistrát nabízel tehdejším squatterům z Ladronky jako náhradní objekt pro realizaci jejich projektu autonomního centra - aby poté zahrál jednání do autu. Právě na skutečnost, že radnice splnění svého příslibu objektu na autonomní centrum nedostála, nyní kolektiv ze Šafránky poukazuje; charakter squattingu, alespoň tak, jak byl dosud zaveden v České republice squaty jako Ladronka či Milada, však chce kolektiv podle svých slov překročit. "Naším cílem je vybudovat důsledně politický squat," řekl Alarmu jeden z jeho členů.
Poměrně rozsáhlou zemědělskou usedlost v Motole, která je ve vlastnictví magistrátu, obsadil kolektiv v pondělí 8. července - a od té doby provádí základní opravy domu. Již během minulého týdne podal kolektiv ze Šafránky na pražský magistrát projekt na využití statku. Podle něj by v provizorních podmínkách statku měla fungovat hala na koncerty a divadelní představení, prostor by dal squat diskusím a přednáškám, vzniknout by v něm měla čajovna, bar, tělocvična i umělecká dílna. "Nechceme ovšem vytvářet skleněnou stěnu mezi námi a okolím. Kolektiv bude otevřený, v rámci politické shody se do něj může zapojit kdokoli," říká squater.
Soukromé vlastnictví je nelegitimní.
Právě anarchistický politický background by však měl být podle jeho slov tím, čím by se měla Šafránka od předešlých i současných obsazených domů odlišovat. "Naše jednání chceme hájit antisystémovou kritikou. Potřebu bydlet stavíme proti soukromému vlastnictví, které je podle nás nelegitimní," říká a dodává: "Víme, že řešením je systémová změna, ne jeden obsazený dům. Squatting je ale o každodenních otázkách, řeší problémy teď a tady - a zároveň se jím vytváří prostor pro kritiku." Právě proto budou anarchistické mítinky a diskuse to, co bude na Šafránce vítáno.
Šafránka, Ladronka a poselství úřadů.
V roce 1996 se jméno selské usedlosti, která byla postavena podobně jako sousední Maltézský dvůr v 18. století, objevilo ke konci bojů mezi tehdejšími squatery z Ladronky a pražským magistrátem. Zastupitelé tehdy totiž sice rozhodli o prodeji Ladronky - a tím i o konci Ladronky jako squatu - ovšem díky veřejné kampani se squaterům podařilo vynutit si na magistrátu příslib poskytnutí náhradního objektu. Jedním z možných prostor pro realizaci squaterského projektu Autonomního sociálně-kulturního centra, které jim tehdejší radní nabízeli, byla právě Šafránka.
Poté, co squateři odmítli, aby byli z usedlosti vystěhováni bez náhrady tehdejší nájemníci, a poté, co se ukázalo, že díky nesrovnalostem na magistrátu existují další nabízené objekty pouze na papíře, vyzněla další jednání do ztracena - a magistrát tak pouze potvrdil, že spoléhat na "dobrou vůli" úřadů je naivní. "To, co platí, je přímá akce a nátlak," takové je poselství pražského magistrátu od doby, kdy se vyvlékl z vlastního příslibu.
A zdá se, že kolektiv ze Šafránky tomuto poselství rozumí.
Ke konci devadesátých let poté statek osiřel - a dva po sobě následující požáry jeho "smrt" jen potvrdily.
Dnes je usedlost ve značně špatném stavu. "Dům, který je postaven do svahu, po něm de facto sjíždí. Na jeho záchranu je potřeba miliónových investic. Magistrát se jej snaží udat ve výběrových řízeních, ovšem neúspěšně," říká jedna z obyvatelek Šafránky.
První akce!
Znamenal-li minulý týden pro squaterský kolektiv nekonečné pobíhání, shánění, zametání, vynášení tohohle, přinášení tamtoho, kopání tuhle a zatloukání tamhle, nebude tenhle týden jiný: Moc času nemají, první akci si totiž naplánovali již na tento víkend: v neděli 21. července by na Šafránce měla proběhnout vernisáž výstavy obrazů a fotografií spojená s produkcí několika DJ`s. V pátek 26. července potom na návštěvníky čeká divadelní představení souboru bezdomovců. V době od 19. do 29. července by měly na Šafránce probíhat debaty, přednášky i koncerty.
Zdroj: ALARM - http://alarm.solidarita.org Více na old.czechcore.cz
|