(D.I.Y)
"Zaniklé pražské kluby" (autoři: Karolína Válová, Věra Šebestová, Ladislav Krtička) je název knihy, na kterou jsem se těšil a která dostala název od původní facebookový stránky. Bezpochyby fantastickej nápad, jehož očekávání předčilo provedení a obsah. I tak cenim enthusiasmus původních dvou autorek - jednak nápad a jeho rozvíjení na sociální síti (ano, k něčemu je ta blbost dobrá), druhak hození nápadu na papír a tak jeho zvěčnění mimo jedničky a nuly. Kniha se dělí do sekcí "Legendy", "Nostalgie", "Squaty", "Kluby po roce 2000" a "Bonus".
Nejvíc mě samozřejmě zajímaly "legendy", protože o těch slyšel našinec, narozenej na konci epochy bipolárního světa ve smyslu historickýho pojmu, kterej se neustále tekutě proměňuje, slyšel nejvíc. Kotelna, prostor Majklova strýčka (dodneška výborná záležitost), Bergámův Black Hand, klubu U Zoufalců nebo Němčokův (ač si o něm můžu myslet cokoliv) Bunkr s jeho koncem v roce 1997, od kterýho se co do předimenzovanýho dokazování policejní převahy nad "alternativcema" do dnešních dob nic nezměnilo (ač se vám pravicový liberálové i konzervativci budou snažit tvrdit opak).
V nostalgický sekci je zajímavá historii klubu na Rokosce v pražskejch Holešovičkách, která jako v mnoha dalších případech sahá do pražskejch jazzovejch dnů. V pravdě pionýrský doby. Stejně jako Music F Club, dnešní Futurum. Pro mnoha lidí, včetně mě, je dneska asi nepředstavitelný, že se na koncertech muselo sedět a projev emocí v podobě tance se považoval za nepřístojnost. Dneska už se na koncertech nemusí sedět, ale publikum je většinou nepřístojnosti prosto též. První Československý beatový festival v předvečer pražskýho jara, následný diskošky až po devadesátkový producírování hvězd pražskýho rockovýho nebe. Petynka, E!E, V.T. Marvin (protože s létem se slunce vrací), U Zábranských apod. - to vše znám jenom z videí na Youtubu.
Squaty... Věčný téma připošláplý střední třídy,která by se ráda měla dobře, ale radši na úkor někoho, kdo se musí mít zákonitě blbě. Tady jsem se dozvěděl pár informací o squatech, o kterejch jsem neměl dosud ani ponětí. Obecně o místních squatech je dostupnejch málo informací a moc lidí, který by v tý době s nima měli co dočinění neznám. Jednu dobu jsem se o to snažil zajímat, vyrazil na pátrání na vlastní pěst... a skončil na ulicích před barákama, který většinou trpělivě čekaj na svoji vlastní popravu. Pár zmínek o Papírně, Sochorce se dalo zjistit z dobový A-Kontry (nádherný Polákovy články), Ladronku veřejnosti nejvíc "otevřel" asi Vladimír Brož (volejte linku 518). Milada je téma, který se v určitejch intervalech objevuje dodnes a já jsem rád, že jsem si tam stihnul zahrát. Nádhernej příklad bordelu a arogance státního aparátu. To co bylo v západní Evropě jako projev občanský společnosti u nás bude navždycky "za zdí", dáno mentalitou evropskýho mongola, kterej by rád do Evropy, neznaje fakt, že v ní byl odjaktěživa. Ale "ty bolševický manýry si nechte v Bruselu". Malý čecháčkové.
Kluby po roce 2000 měly mojí nejmenší pozornost, dáno faktem, že jsem drtivou většinu stihnul navštívit a Buben na posledním koncertě i zavřít. Můj největší zážitek z klubů vyjmenovaných v této sekci byl koncert Social Circkle + Palahniuk V Jelení 11. 11. 2009. Buben taky dobrý, ale Sedmička je Sedmička.
Závěrem jsem se přistihnul, že jsem jako Michal Hrůza: čekal jsem víc, což nijak nesnižuje můj respekt k nadšení a práci autorek, vědom si faktu, že to vzniklo jako čistě non-profitní "fan" záležitost. Výhoda FB stránky je jasná - živej organismus, průběžný přidávání webovejch článků a odkazů na příbuzný témata. Přesto jeden pohled na zaniklý kluby v Praze zůstane na papíře, což má v dnešní e-době svojí nepopiratelnou hodnotu, i přes pár faktografickejch chyb a nevyužitej potenciál. Lze pořídit za velice férovou cenu 120 Kč s poštou. Dostupné zde: zanikleprazskekluby[A]seznam.cz / Audio rozhovor s autorkami lze vyslechnout zde: https://wave.rozhlas.cz/spina-v-prazskem-podzemi-patra-po-osudech-zaniklych-klubu-7951155
Můj osobní TOP10 funkčních klubů (případně do komentů uvítám další žebříčky, ať vim kam mám jít): 1) 007 2) Stará Mydlárna, Mělník 3) Loko Bar, Všetaty 4) Božák, Teplice 5) SF Mini, Olomouc 6) Café Na půl cesty, Praha 7) Pod Lampou, Plzeň 8) Velbould, Budějice 9) Biograffs, Děčín 10) autonomní prostory, sklepy, zkušebny, garáže, knihkupectví všeho druhu
Co aktuálně postrádám: Plan B Hardcore Cafe, Ostrava; Klinika Nesplněno: Vrah, Rožnov
P.S. Jestli někdo bude ochotnej mi vysvětlit prostorový proměny Sedmičky, velice uvítám
|